Valorant'ta FPS nasıl artırılır - bilgisayarı optimize edin ve grafikleri ayarlayın

FPS (Frames per Second) - video izlerken ve bilgisayar oyunları oynarken saniyede görüntülenen kare sayısı. Göstergenin değeri oyunun konforunu doğrudan etkiler. Yüksek FPS değeri oyunu daha pürüzsüz hale getirir, atış oyunlarında (nişancılarda), özellikle keskin dönüşlerde nişan almak daha kolaydır. Düşük FPS görüntüyü kötüleştirir, viraj alırken gecikmeler, sarsıntılar olur.

FPS hakkında genel bilgiler

FPS ne kadar yüksekse oynaması o kadar kolay oluyor, oyun ayarlarından dolayı grafikleri geliştirmek mümkün. Madalyonun başka bir yüzü olsa da, örneğin eski oyunlarda güçlü bilgisayarlarda kare hızı çok yüksekse ekran titreyebilir. Bu nedenle, oyun ve bilgisayar yapılandırmasına bağlı olarak bazen bir denge bulmanız gerekir.

CS:GO, Valorant ve diğerleri gibi modern oyunlardan bahsedersek, o zaman sorun olmaz. Oyunlar oldukça donanım gerektirir ve iyi bilgisayarlarda bile optimizasyon yapmanız gerekir.

FPS'yi artırmaya yönelik tüm eylemler iki aşamaya ayrılabilir:

 • işletim sistemini, bireysel bileşenlerini, örneğin video kartı ayarlarını kurmak;
 • Oyun içindeki grafik ayarları.

Kalite ne kadar yüksek ayarlanırsa, FPS düşüşü o kadar belirgin olur. Bu nedenle Valorant'ta zayıf bir bilgisayarda FPS'yi artıracak ana fikir grafikleri kötüleştirmektir.

Windows'ta görsel bozulma neredeyse algılanamazsa ve sistemin kullanılabilirliğini etkilemiyorsa, oyunda grafiklerin kalitesi piksellerin görünümüne kadar önemli ölçüde düşebilir. Kare hızındaki artışa rağmen oyun daha da rahatsız edici bir hal alabiliyor. Kullanıcı arabirimi öğelerinin çoğu ekranda görünmeyecek ve uzun mesafelerdeki oyuncu modelleri çok az okunabilir. Bu nedenle, maksimum frekans artışı için çabalamak gerekli değildir. FPS'nin rahat olduğu, Valorant'ın gecikmediği ve resim kalitesinin gözlerinizi yormadığı bir denge bulun.

Valorant'ta kaç FPS norm olarak kabul edilir?

 1. 0-30 - güçlü gecikmeler, oynamak neredeyse imkansız;
 2. 30-60 - bu FPS seviyesi eski bilgisayarlarda sıkıştırılabilir, ancak internette diğer insanlarla oynamak için uygun değildir, çünkü performansları daha yüksekse diğer oyuncular bir avantaja sahip olacaktır;
 3. 60-100 - gösterge bir ev oyunu için yeterlidir, gecikmeler minimum düzeydedir, ancak yine de mevcuttur, çok sayıda öğenin bulunduğu harita alanlarında veya geniş alanlarda gecikmeler artabilir;
 4. 100-200 FPS - çok rahat bir oyun için yüksek performans. Bu frekans maksimum değildir. Modern bilgisayarlar, profesyonel oyuncular için uygun olan 250-300 fps'ye kadar FPS sağlayabilir.

Belirli bir FPS seviyesini sağlamak için resmi web sitesindeki geliştiriciler gerekli olanı yazdı. Valorant minimum sistem gereksinimleri. Prensip olarak PC'nizde ne tür bir performansın mümkün olduğunu anlamak için bunlara aşina olmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

FPS nasıl yükseltilir

İlk olarak, oyun içi ayarlarla "oynamanızı" öneririz. Belki de ayarları orta seviyeye indirerek, işletim sistemine müdahaleye başvurmadan FPS'yi kabul edilebilir değerlere çıkarmak zaten mümkün olacaktır.

Valorant'ta grafik ayarları

Ekranın sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayarak oyun ayarlarına gidin.

Ardından, "Ayarlar" ı seçin.

Üç alt bölümü olan Video menüsünü açın.

 • В "Genel" ana ayar "Çözünürlük"tür. Her zaman monitörün çözünürlüğüne uyan maksimum değeri seçmeniz önerilir. Kalite maksimum olacak, ancak aksine FPS düşüyor. Önceden, tüm profesyonel oyuncular, performansı olabildiğince artırmak için minimum çözünürlüğü belirliyorlardı. Ancak oyun güncellemeleri ile birlikte haritaların çizimi ve görsel öğelerin, dokuların sayısı giderek artıyor ve minimum değerlerde oynamak oldukça zorlaşıyor. Öyle ki bazen haritada oyuncuların modellerini fark etmek zor oluyor. Bu nedenle, her şey normalde görünürken ve FPS düşüşleri çok önemli olmadığında ortalama bir çözünürlük seçmek daha iyidir. Çözünürlüğü mümkün olduğu kadar düşük tutmaya çalışın, böylece oyun sırasında belirli öğeleri bulmak için çok uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte, uygulamanın gösterdiği gibi (aşağıdaki örneği okuyun), aynı CS:GO'da olduğu gibi kalite çok kötü olmaz. Burada tüm FPS kısıtlamalarını kapatıyoruz. Ardından grafik optimizasyonuna geçebilirsiniz.
 • menüsünden "Grafik kalitesi" görsel efektlerin seviyesi ayarlanır. Resim konusunda seçici değilseniz ve Valorant'ın dahili ayarları aracılığıyla elde edilebilecek en yüksek performansa ihtiyacınız varsa, minimum parametreleri ayarlayın. Kalite gözle görülür şekilde bozulacak, ancak FPS mümkün olan en yüksek seviyeye yükselecektir. İlk üç ayar, FPS'yi ve resmin genel görselleştirmesini özellikle güçlü bir şekilde etkiler: malzeme kalitesi, doku kalitesi ve detayların kalitesi. Dikey senkronizasyonu devre dışı bırakmanız, kenar yumuşatmayı kaldırmanız, anizotropik filtrelemeyi azaltmanız önerilir. Tüm noktalarda da denemeniz gerekiyor.
 • "İstatistik". sağlayan önemli bir noktadır. Valorant'ta FPS'yi görün tam oyun sırasında. Belirli ayarlar değiştirilirken FPS'nin nasıl değiştiğini görmek için sayaç görüntüsünü hemen etkinleştirmeniz önerilir. "Yalnızca Metin" değeri, sol üst köşede frekansın sayısal değerini gösterecektir. "Yalnızca Grafik", sağ tarafta gerçek zamanlı bir FPS tablosu gösterecek, ancak sayısal bir gösterge de mevcut olacaktır.

NVIDIA Grafik Ayarları

Masaüstünde sağ tıklayın. NVIDIA Denetim Masası'nı açın.

"Gelişmiş 3D Görüntü Ayarları"na gidin.

Program Ayarları sekmesini açın. Program listesinden Valorant'ı seçin ve ayarları belirtin (aşağıdaki örnek).

Valorant listede yoksa oyunu manuel olarak ekleyin.

Deney için NVIDIA'yı maksimuma ayarladık, yani en yüksek FPS'yi elde etmek için her şeyi kapattık. Aşağıdaki ekran görüntülerinden ayarları tekrarlayabilirsiniz.

Ayarlar yalnızca belirli bir program için değil, tüm sistem için de ayarlanabilir (Global Ayarlar sekmesi).

AMD Radeon Kurulumu

Gerçek bir FPS artışı örneği

Yukarıdaki bilgileri doğrulamak için oyunun bir deneme optimizasyonu yapıldı.

Denek, sekiz yıllık bir HP Pavillion DV6 7052-SR dizüstü bilgisayar.

yapılandırma:

 • İşletim Sistemi - Windows 10 x86;
 • RAM - 6 GB;
 • CPU – Intel Core i5-3210M 2,5 GHz;
 • GPU - NVIDIA GeForce GT 630M 2Gb.

Valorant'ı kurduktan sonra standart ayarlarda ilk FPS 80-100 fps civarındaydı.

Deney için çözünürlük mümkün olan en düşük seviyeye düşürüldü. Tüm kalite ayarları minimuma düşürüldü.

Tüm adımlardan sonra, bize göre çok tatmin edici bir sonuç olan yaklaşık %50'lik bir artışla 150-160 FPS'ye ulaşmayı başardık.

Ve NVIDIA Valorant oyunu için optimize edildikten sonra FPS 190-200 kareye ulaşmaya başladı.

Ayrıntıların maksimum düzeyde devre dışı bırakılmasına rağmen, resim iyi bir seviyede kaldı ve oyun pürüzsüz ve net hale geldi.

Az ya da çok normal bir bilgisayarda, FPS daha da büyük ve daha kararlı olacaktır. Dizüstü bilgisayar, diğer oyunlar da dahil olmak üzere 8 yıldır aktif olarak kullanılıyor ve Valorant'ta işlemci sıcaklığı neredeyse 100°C'ye ulaşıyor ki bu kritik bir değer. Sabit PC'lerde normal bir soğutma sistemi (dizüstü bilgisayarlara kıyasla) sayesinde performans daha yüksek ve daha kararlı olacaktır.

Ek öneriler

 1. Oyun için yeterli boş disk alanı boşaltın. Kurulu durumda, Valorant şu anda yaklaşık 8,5 GB ağırlığındadır. Ağırlığın yalnızca gelecekteki güncellemelerle artacağı düşünüldüğünde, yaklaşık iki kat daha fazla boş alan, örneğin 20 GB boşaltmanız önerilir.
 2. Oyunu bir katı hal sürücüsüne (SSD) yükleyin. Normal bir sabit sürücüden çok daha hızlıdır.
 3. Tüm Windows bileşenlerini ve GPU sürücüsünü en son sürümlere güncelleyin.
 4. Zayıf bir işlemci ve az miktarda RAM ile tüm arka plan programlarını devre dışı bırakın, oyun sırasında kullanılmayan üçüncü taraf uygulamalardan çıkın. Örneğin, bir İnternet tarayıcısı, skype, antivirüs ve diğer yazılımlar.
 5. Sistemi optimize edin ve temizleyin. CCleaner temizleme programının ücretsiz sürümünü kullanın.

FPS hakkında video

Düşük FPS sorununun artık sizi rahatsız etmeyeceğini umuyoruz. Benzer bir prensiple, diğer oyunlarda FPS'yi yükseltebilirsiniz.

arkadaşlarla paylaşmak
ValorantGO.ru
Yorum ekle

Adblock
detektör