Valorant neden donuyor: oyunu zayıf ve güçlü bir bilgisayar için optimize etmek için ne yapılmalı

Valorant oldukça yeni bir oyun, bu yüzden lansman sırasında hala birçok bug, hata var. Valorant'ın yalnızca zayıf bir bilgisayarda değil, aynı zamanda güçlü bir bilgisayarda da gecikmesi (donması, yavaşlaması) durum bir istisna değildir.

Neden Valorant'ı Dondur

Valorant'ın çok fazla yavaşlamasının birçok nedeni var. Örneğin:

 • merkezi ve grafik işlemcide çok fazla yük, bilgisayarın özellikleri ile oyunun sistem gereksinimleri arasındaki uyumsuzluk nedeniyle RAM eksikliği;
 • oyuna ek olarak gereksinimlerin bir kısmını tüketen çok sayıda çalışan program ve arka planda çalışan işlemler;
 • bazı kullanıcılar için Valorant, onsuz oynamanın hiç mümkün olmayacağı Vanguard hile önleme özelliği nedeniyle tam olarak iyi çalışmıyor;
 • yüklü Windows bileşenlerinin ve ekran kartı sürücülerinin eski sürümleri.

Gecikmelerle ne yapmalı

 1. İlk olarak, PC'nizi yeniden başlatmanız yeterlidir, belki de indirilen güncellemelerin planlanmış kurulumu görevlerde asılı kalır.
 2. Oyunun kendisi ve çalışan Vanguard hile önleme sistemi dışındaki tüm programları kapatın. Bu, özellikle İnternet tarayıcıları, skype, antivirüsler ve diğerleri gibi yoğun kaynak kullanan programlar için geçerlidir.
 3. Görev yöneticisine gidin ("Ctrl + Shift + Esc" kombinasyonu). İşlemler sekmesini açın. "CPU" ve "Bellek" sütunlarına bakın. Çok fazla kaynak tüketen herhangi bir çalışan işlem varsa, onları sonlandırın, ancak bunun ne tür bir program olduğunu tam olarak biliyorsanız.Ayrıca, Windows önyüklendiğinde başlayan programları görüntüleyen Başlangıç ​​sekmesine bakın. Başlangıç ​​öğelerini mümkün olduğunca devre dışı bırakmanızı ve yalnızca temel öğeleri bırakmanızı öneririz.Bilgisayarı yeniden başlat.
 4. Valorant'ın kurulu olduğu sürücüde yer açın. Oyun yaklaşık 8,5 GB ağırlığındadır ve sonraki güncellemelerle kaplanan alan miktarı önemli ölçüde artabilir. Bu nedenle, sürücüde en az bir buçuk ila iki kat daha fazla alan ayırmanız önerilir.
 5. Oyun süresince veya kalıcı olarak, video kartını da yükleyen Windows'ta görsel efektleri devre dışı bırakabilirsiniz. "Bilgisayarım" kısayoluna tıklayın, "Özellikler" e gidin. Ardından, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi her şeyi yapın.
 6. Birçok modern bilgisayar iki sürücüde çalışır. İlki, yalnızca işletim sistemini ve üzerine programları yüklemek için tasarlanmış bir katı hal sürücüsüdür (SSD). İkincisi, kalıcı olarak silinmeye, üzerine yazmaya tabi dosyaların geri kalanını depolamak için tasarlanmış sabit sürücüdür. SSD, HDD'den çok daha hızlıdır, bu nedenle ilkine kurulması önerilir.
 7. Sert bir birleştirme yapın. Disk simgesine sağ tıklayın, özellikleri açın. Ardından, "Hizmet" sekmesine gidin ve optimizasyonla birlikte birleştirin. Bazen bu tür eylemler gecikmeleri ortadan kaldırabilir. Bir SSD'yi birleştiremezsiniz.
 8. Önemsiz dosyaları ve birikmiş önbelleği Windows'tan temizleyin. CCleaner'ı kullanın. Eldeki görev için yazılımın ücretsiz sürümü yeterlidir.
 9. Grafik kartınız ve Windows bileşenleriniz için en son güncellemeleri yükleyin.

Valorant optimizasyonu

Frizleri etkili bir şekilde kaldırmak için, özellikle PC çok zayıfsa, yalnızca grafik bozulması yardımcı olacaktır - hem oyunda hem de video kartını belirli bir program için ayarlayarak görüntü kalitesinde bir düşüş. Bizim durumumuzda, Valorant.

Daha ayrıntılı olarak, tüm nüanslar diğer makalemizde açıklanmıştır: valorantta fps nasıl arttırılır.

Güçlü bir bilgisayarda, gecikmelerin demirin özellikleriyle ilgili olması pek olası değildir. Büyük olasılıkla, sorun Windows'ta veya oyunla ve özellikle sisteme büyük ölçüde entegre olan ve bileşenlerin çalışmasını engelleyebilen Vanguard ile çakışan bazı aktif programlardadır.

 1. Sistemi temizlemenizi, tüm güvenlik programlarını, antivirüsleri, güvenlik duvarlarını devre dışı bırakmanızı, programları başlangıçtan kaldırmanızı, Windows'u yeniden başlatmanızı ve yeniden oynamayı denemenizi tavsiye ederiz. Belki frizler kaybolacak ve FPS artacaktır.
 2. Discord sohbet programını kullanırken, çok sık kullanılmayan ve çok fazla kaynak tüketen yer paylaşımını devre dışı bırakın.
 3. Radikal karar verilecek Valorant'ın tamamen kaldırılması ve ardından sıfırdan yükleme ile hile önleme.

Çok zayıf bilgisayarlar için bazen Windows'ta asla kullanmayabileceğiniz standart bileşenleri devre dışı bırakmanız önerilir. Örneğin, yazdırma hizmeti, standart Windows oyunları ve diğerleri. Bu tür hizmetler ve bileşenler pratik olarak PC'yi yüklemez, ancak diğer optimizasyon eylemleriyle birlikte küçük bir etkiye sahip olabilirler.

arkadaşlarla paylaşmak
ValorantGO.ru
Yorum ekle

Adblock
detektör